Giriş yap
Kayıt Ol
Taverna Bülteni
Kurallar Güncellendi

Calradia Online - Kopya Oyun?

Kroisos Çevrimdışı

Ekip Lideri

2 ay önce

Bugün önemli bir konu hakkında yazacağız. Bu konu özellikle oyun tanıtımlarında sıkça karşımıza geliyor ve artık resmi olarak düzenli bir şekilde cevaplanması gerekiyor. Özellikle 12-17 yaş aralığında ve tabiri caizse "kraldan çok kralcı olan" kişiler bu temelsiz iddaları ortaya atıyor.


1- Oyunu kopyaladık mı?

Hayır, oyunun tamamını kendimiz yazdık. Bu süreçte esinlendiğimiz oyunlar oldu özellikle Mount & Blade, Stronghold Kingdoms, İkariam vb. tarzda oyunlar. Ayrıca iki kişiyle tarayıcı tabanlı çok oyunculu strateji oyunu yazarken üzgünüz tamamen piyasaları sarsacak, %100 özgün bir oyun yazamazdık. Umuyoruz ki bunu bize yazarken mağazada yer alan binlerce benzer fakat ismi farklı oyunları oynamıyorsunuzdur. En azından tutarlı olmak önemli.


2- İçerikler çalıntı mı?


Hayır, oyunun tüm tasarımı bize ait. Becerimizin yettiği hususlarda kendimiz yaparken bazı ürünlerin de kullanım haklarını satın alarak oyuna yerleştirdik. Bazı öğeler ise ücretsiz dosyalar.


3- Telif hakkı kimin?


Calradia Online "calradiaonline.com" telif hakları biz alan adını kiralamaya, oyunu geliştirmeye devam edene kadar bizim.


4- En sevdiğimiz uyarı cümlesi: "Taleworlds dava açar, karakolda kendinizi bulursunuz."


Herkesin dava açma hakkı var, sen de açabilirsin. 


5- Taleworlds'ün haberi var mı?


Calradia Online projesini geliştirmeye başlamadan önce birkaç defa mailleştik. Muhtemelen haberleri var ki Taleworlds forumlarında da oyunu paylaştık.


Bu soruda ayrıca şunu da söylemek istiyorum: Biz Calradia Online projesini geliştirerek aslında Mount & Blade oyunlarını yüceltmiş oluyor ve oyunun tanıtımına katkıda bulunuyoruz. Gerek dört yıldır Bannerlord Türkiye sayfası gerekse forumumuz da yer alan Bannerlord bölümleriyle de oyunun tanıtımına ve doğru bilgiye ulaşımına katkıda bulunuyoruz. Bunu bir ücret alarak yapmıyoruz, sevdiğimiz ve gönül verdiğimiz bir hobi olduğu için yapıyoruz.


6- "Az oyuncu var, oyunu oynamayalım."


Tarayıcı tabanlı oyunlarda gönül isterdi ki binlerce oyuncu oynasın fakat maalesef durum öyle değil. Ayrıca bizim gibi 2020 yılında bu işe başlamışsanız işiniz daha da zor. Ancak, her oyuncu bu tarz düşünme yapısına sahip olursa "kendini gerçekleştiren kehaneti" yaşamış oluruz. Lütfen böyle bir durumda bir süre oyuna devam edin, en azından oyunun tüm mekaniklerini deneyimleyin buna savaş mekaniği de dahil. 


7- "GTA 5 bekliyordum?"


Hayır, yanlış oyundasınız. 


SON OLARAK


Arkadaşlar ne için olursa olsun asla tam bilgi sahibi olmadığınız konularda yanlış iddialarda bulunmayın. Eğer aklınızda soru işaretleri varsa bunu bize doğrudan yazarak sorabilirsiniz aksi taktirde bu durum hem sizi hem de bizi yıpratıyor. Ayrıca Calradia Online birikimli bir proje, sizlerin de desteğiyle oyunu ve topluluğu daha da büyüteceğiz.


Okuduğunuz için teşekkürler.

4 kişi beğendi

Mentto Çevrimdışı

Calradia Online Bölüm Lideri

2 ay önce

Ben bu oyuna baktığımda yapılan bir emek ve düzenli çalışma görüyorum. Elbette ki hatalar eksikler olacaktır. Lakin istekli ve özverili 2 delikanlı bu oyun için gereken tüm önemi veriyor. Bana bunlar yeter. Ömrüm el verdiğince calradia serverların da oynamaya destek vermeye devam edeceğim.

3 kişi beğendi