Giriş yap
Kayıt Ol
Taverna Bülteni
Yeni Proje Kurallar

Biz Bize Sohbet

Kroisos Çevrimdışı

Ekip Lideri

Dinar: 582

Kraliyet Dinari: 1

4 ay önce

Öncelikle bu yazı biraz uzun olabilir fakat okumak isterseniz samimi bir şekilde biz bize sohbet ediyormuşcasına yazmaya gayret edeceğim. 


Serüvenin Başlangıcı


İlk olarak 2016 yaz aylarında Mount & Blade II: Bannerlord'u beklediğimiz sırada  "bannerlordturkiye.com" adlı bir tanıtıcı sitesi ve ilgili sosyal medya hesaplarını açtık. Beklediğimizden daha fazla ilgi görünce Bannerlord Türkiye üzerinde emek harcamaya devam ettik. Bannerlord Türkiye sitesine ek olarak Taverna oluşturduk, şuan kullandığımız forumtaverna'nın protitipi diyebiliriz. :)Eğer taverna.bannerlordturkiye.com'u hatırlıyorsanız buralardaki en eski kişilerden olabilirsiniz. :) Ayrıca taverna Warband terfi sistemini içerdiği için rekabetçi bir havası da vardı. Açıkçası o ortamı özlediğimi söyleyebilirim. 


Belki bilenleriniz hatırlar 2016-2017 yılları Bannerlord'un çıkmasıyla ilgili beklentilerin en yüksek olduğu yıllardı. Eh tahmin edeğiniz üzere Bannerlord bir çıkış tarihi vermedi. Biz de acaba Mount & Blade'i nasıl online (co-op) bir şekilde oynarız diye düşünmeye başladık.  Tabi ne Algos ne ben oyun kodlamasıyla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz, sadece Algos Web-tasarım konusunda bilgili. Fikirsel temellerini oluşturup başladık çalışmaya. 


Calradia Online


Yola çıktığımızda düşündüğümüz Calradia Online, aslında tamamen Mount&Blade fikrine bağlıydı.  Grafikler ve savaş dışında Mount&Blade'de ne yapıyorsanız aynısını Calradia Online'da da yapabilecektik. Kısmen bunu başarsak da ilk oyun tecrübemiz olduğu için pek de istediğimiz gibi gitmedi. 


Yaklaşık 1 yıl aradan sonra tekrar Calradia Online'a fakat daha çok "online strateji" kısmına yöneldik. Birçok online strateji (İkariam, Stronghold Kingdoms, Krallıklar vb.) oyunundan esinlendiğimizi söylemek yanlış olmaz. Nihayetinde birçok yamayla Calradia Online karşınızda. Beklentiler


Dürüst olmak gerekirse sevdiğimiz işin mesleğimiz olmasını çok istiyorduk. Geliştirme aşamasıyla birlikte ekstradan 1 yıl daha bu şekilde olması için çok uğraştık. Sonuç olarak bu isteğimizi şuan için gerçekleştiremedik. Ancak geldiğimiz noktada bazı şeyleri çok daha iyi anlayabiliyoruz ve bu açıdan tüm yaşanmışlıkları parayla satın alınamayacak bir tecrübe olarak görüyoruz. Gelecek


Gelecek kısmı topluluğumuz için de önemli gördüğümüz bir bölüm. Bu topluluğun yıllar geçmesine rağmen demirbaş oyuncuları var ve hepinizi biliyoruz, geçmiş zamanlarda aramızda iyi-kötü bir şeyler yaşandıysa da bizim için bunların önemi yok ve bizle olduğunuz için minnettarız. Açıkçası aşağıdaki isimler olmadan Calradia Online'nın nasıl bir şey olacağını düşünmek bile güç.


 • TongYabgu
 • LordVenedik
 • ilkkanisibol
 • ErlikHan
 • emparatoor
 • Sabotai_Noyan
 • rooney
 • Namarie
 • yasinwsLx
 • GOSOZTY
 • ve birçok isim daha...

Her yeni sunucuda bu topluluğa yeni arkadaşlarımız katılıyor ve daha büyük bir topluluk olmaya devam ediyoruz. Calradia Online'ı ilk çıktığından beri oynayan dostlarımıza da bir söz vermek istiyoruz: Calradia Online şuan olduğundan daha büyük bir topluluk olacak ve sizler her zaman hatırlanacaksınız. 

Birkaç yıl sonra dönüp bu konuya ve topluluğa baktığımızda temelin ve gelişimin bir arada olduğunu göreceğiz. 

Biz, topluluğu büyütmek amacıyla yeni projeler geliştiriyoruz ve eğer başarılı olabilirsek bir kurum olduğumuzda işe bu temel kitleyle devam edeceğiz. Kodlamayı, tasarımı bilin veya bilmeyin hayalini kurduğumuz bu işe sizleri de dahil etmek planlarımızın bir parçası. 

Bir gün hep birlikte sizlerle çalışmak dileğiyle...

7 kişi beğendi

TongYabgu Çevrimdışı

Onursal Üye

Dinar: 458

Kraliyet Dinari: 0

4 ay önce

Burada çok yoğun bir emek var. Oluşan çok güzel bir ortam var. Gece gündüz demeden yapılan sohbetler ileriye dönük ve şahsımca en çok önemli bulduğum Türk oyun sektöründe yapılmak istenen güzel şeyler var. 


Öncelikle şahsımca burada olduğumdan, yöneticilerden, sunucularda dost ve düsman olduğum herkesten tüm tanıdıklarımdan memnunum. Bazen bikaç kendini bilmez çıksa da malum dünya da her çeşit nesne olduğu gibi değişik değişik zihniyette yapılan iyi şeyleri baltalamaya çalışan trolleyen oksijen israfları da mevcut. 


Yapılan onca çaba umarım daha da iyi sonuvlar ile karşımıza çıkar. Ve umarım uzun yıllar burada tanıdığım yukarıda da isimleri geçen değerli arkadaşlarımla oyun oynama şansı buluruz. Kısmet belki sadece oyun oynamaktan da ileriye gidilir. Belki hatırlarsın, ilk tanıştığımızda benim fikirlerden falan bahsedip ilk fırsatta yanınıza gelicem demiştim. 3 seneyi geçti sanırım halen daha gelicem :( malum reel de tantanalı kosturmalı bi süreçteyim kendimi bildim bileli. Ama dün elimden ne geldiyse bugünde ve yarında güzel işler başarabilmek için var olmaya çalışıcam.

2 kişi beğendi